ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ

Мотор

1.4 DOHC CVVT

EURO 5

1.6 CRDi

EURO 5

Тип на мотор

Бензински

Дизел

Број на цилиндри

4 цилиндри

4 цилиндри

Зафатнина (ccm)

1396

1582

Моќност (kW /KS)

66.2/90

94/128

Вртежен момент (Nm при врт./min)

137.3 / 4000

260 / 1900~2750

Максимална брзина (km/h)

167

185

Забрзување 0 - 100 km/h (s)

12.9

11.1

Подвозје

 

Напред

Macpherson подвозје со стабилизатор

Назад

Двоен торзионен столб

Менувач

Мануелен (MT) 5-степени

Мануелен (MT) 6-степени

Управување

Управувач со електро механичко засилување

Сопирачки

 

Изведба

Дијагонален хидрауличен систем со засилување на сопирање

Напред / назад

Диск / Диск

Систем на сопирање

ESC со вклучени ABS ,TCS, BAS, HAC, VSM

Пневматици и тркала

 

Димензии на пневматици

195/65R15 , 205/55R16 , 205/50R17

Димензии на тркала

Челични 6Jx15; Алуминиумски 6Jx16, 6.5Jx17

Резервно тркало

помошно тркало

Димензии(mm)

 

 

Надворешни Д xШ x В (mm)

4075x1765x1600

Меѓуосовинско растојание (mm)

2615

Н #1072;јмало растојание од тло (mm)

156

Радиус на вртење (m)

5,21

Зафатнина на багажен простор (lit.)

440 (570 со лизгање на задна клупа)

1253 со соборена задна клупа

Зафатнина на резервоар за гориво (lit.)

50

Маса (kg)

 

 

Најголема вкупна маса (kg)

1268

1380

Најмала вкупна маса (kg)

1178

1281

Најголема дозволена маса (kg)

1710

1810

Потрошувачка на гориво

MT

MT

Отворен пат (l/100km)

5.3

4.2

Комбинирано (l/100km)

6.0

4.7

Во град (l/100km)

7.2

5.7

Емисија на CO2 (g/km)

140

125

Производителот го задржува правото на промена на податоците без претходна најава.